Spacer po Nowym Sączu

   

Spacer po Nowym Sączu z "najlepszym przewodnikiem w mieście" dr Łukaszem Połomskim. "Najlepszy przewodnik" - tymi słowami wyraził się o nim sam prezydent miasta Nowego Sącza: Ludomir Hanzel, którego spotkaliśmy przed ratuszem miejskim w czasie zwiedzania. Krótką, sympatyczną rozmowę z panem prezydentem zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem. Natomiast o naszym przewodniku dowiedzieliśmy się, że jest historykiem, nauczycielem, twórcą programu historycznego Sądecki Sztetl, działającego w ramach Fundacji Nomina Rosae, poświęconego wieloetnicznej historii ziemi sądeckiej. Pan Łukasz Połomski specjalizuje się w dziejach Nowego Sącza przełomu XIX i XX wieku i historii Żydów sądeckich. Dlatego nasza wędrówka po mieście była skoncentrowana wokół wydarzeń z tego okresu, poznawaniu kultury żydowskiej oraz przejmującego losu sądeckich Żydów w czasie II Wojny Światowej. Spacerując ulicami starówki na nowo odkrywaliśmy miejsca, kamienice, uliczki obok których przechodziliśmy wiele razy nie zdając sobie sprawy jakie miały znaczenie dla historii miasta i ludzi w nim żyjących. Spacer okazał niezapomnianą, fascynującą, żywą lekcją historii Nowego Sącza i jego mieszkańców. 

Odsłony: 943

Przydatne linki