MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z ANALFABETYZMEM – 8 września

8 września za sprawą UNESCO obchodzone są Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa oraz Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem.

Międzynarodowy Dzień Piśmiennictwa, jak i Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem to święta, które mają za zadanie propagować użyteczność umiejętności pisania i czytania, a zarazem potrzebę ich nauczania na całym świecie. Poruszany jest także problem wtórnego analfabetyzmu.

Źródło: Internet.

Jeśli potrafisz przeczytać ten tekst, należysz do grona szczęśliwców,
którzy nauczyli się czytać, pisać i liczyć,
więc najprawdopodobniej korzystałeś z darmowej, publicznej edukacji
smiley

 

Niestety, aż 781 mln osób na świecie powyżej 25. roku życia nie potrafi ani czytać, ani pisać, a na edukację po prostu ich nie stać. Większość z nich, bo 64 procent, to kobiety. 54 mln kobiet analfabetek żyje w siedmiu państwach afrykańskich: Nigerii, Etiopii, Bangladeszu, Demokratycznej Republice Konga, Tanzanii, Egipcie i Burkina Faso oraz w dwóch państwach azjatyckich – Indiach i Pakistanie. W Afryce 25% dzieci nigdy nie rozpocznie nauki w szkole podstawowej, a 75% z nich nie ukończy szkoły podstawowej ze względu na biedę i konieczność pracy, mimo że prawo do edukacji jest jednym z podstawowych praw zapisanych w Deklaracji Praw Człowieka!

Źródło: Internet.

Zachęcam do bicia rekordu wypożyczeń w bibliotece szkolnej

8 września 2020 r.  (WTOREK) !!!

SERDECZNIE ZAPRASZAM!

 

Źródło: Internet.

 

Nauczyciel bibliotekarz

Kłębczyk Monika

Odsłony: 288