Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek - 5 listopada

W 2020 roku Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada (czwartek).

5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Kolorowe postacie polskich bajek lub zagranicznych znane są i kochane przez dorosłych oraz najmłodszych widzów. A bajkowe postacie pojawiają się nie tylko w animowanych filmach, ale przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. To opowiadania rozbudzają wyobraźnię oraz pozwalają na odkrycie piękna literatury.

Również Polska jest ojczyzną kultowych bajek, które wciąż są tłumaczone i emitowane w kanałach telewizyjnych na świecie. Postacie, na przykład Bolek i Lolek, Reksio i Koziołek Matołek nadal są uwielbiane przez dzieci. To w Polsce powstawały przygody o sympatycznych misiach, które kochane są przez dużych i małych widzów. Kto nie zna Misia Uszatka, Colargola lub starszego Misia z okienka? A kto nigdy nie marzył o posiadaniu zaczarowanego ołówka? Choć dziś pojawia się wiele nowoczesnych bajek, to należy przyznać, że dawne filmy animowane i kultowe postacie mają swoją duszę oraz niepowtarzalny urok, który zachwyca kolejne pokolenia małych widzów.

Dla rodziców ten dzień jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród swoich dzieci poprzez wspólne czytanie bajek. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Oto kilka propozycji książek do wypożyczenia z biblioteki szkolnej i wspólnego czytania.

Każdy kto w dniu 5 listopada wypożyczy książkę otrzyma zakładkę!

Biblioteka szkolna

zaprasza!!!

 

Nauczyciel bibliotekarz:

Kłębczyk M.

Odsłony: 104