"Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka

 

Źródło: Internet.

 

    Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki pierwszoklasiści mają możliwość odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie takie, jak:

*Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”,

*Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się” (w: „Hihopter”),

*Janusz Korczak „Legenda o pieśni”,

*Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”,

*Dorota Terakowska „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”,

*Józef Czechowicz „Baranek wielkanocny”,

*Jan Twardowski „Dwa święta” (w: „Nowe patyki i patyczki”),

*Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka” (w: „Plaster czarownicy i inne baśnie”),

*Anna Onichimowska „Prawie się nie boję”,

*Joanna Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”,

*Rafał Kosik „Amelia i Kuba”,

*Danuta Wawiłow „Spacer”,

*Eliza Piotrowska „Wojtek. Żołnierz bez munduru”,

*Katarzyna Ryrych „Łopianowe pole”,

*Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej”,

*Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”.

Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów.

Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znajdą broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Książkę „Pierwsze abecadło” oraz broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” pierwszoklasistom przekazała pani Dyrektor Izabela Zaczyk. Dodatkowo uczniowie wypożyczyli sobie książki z biblioteki szkolnej.

 

 

Nauczyciel bibliotekarz:

Kłębczyk M.

 

Odsłony: 131