1920 Bitwa Warszawska – 100. rocznica i … oryginalne gry

 

        W tym roku obchodzimy setną rocznice Bitwy Warszawskiej, zwanej także Cudem nad Wisłą. Gdyby nie to zwycięstwo, kto wie, jak potoczyłaby się historia naszego kraju.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "Cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Żeby uczcić to wydarzenie Krakowski Park Technologiczny wspólnie z KGHM i GamePlanet zorganizowali trwający 7 dni game jam. W tym czasie zgłoszone zespoły, miały za zadanie stworzyć grę nawiązującą do rocznicy bitwy.

Nie jest ważne czy zostaniesz szyfrantem, sanitariuszką, czy żołnierzem, najważniejsze to znaleźć drogę do domu i uczcić w ten sposób jedną z najważniejszych bitew w historii Polski!

1920 Jam Bitwa Warszawska spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony twórców. W jego ramach powstały 34 gry, spośród których jury wybrało trzy najlepsze. 

I miejsce zajęła 1920: Droga do domu, opracowana przez duet Joyhop. Na II pozycji uplasowała się Do boju Wanda! od studia Precle (wybrano ją także najlepszą grą przeglądarkową game jamu). Z kolei ostatnie III miejsce podium przypadło grze Kryptograf 1920 od THE TEAM.

https://gameplanet.onet.pl/gry/inne/1920-droga-do-domu/3049etl

1920: Droga do domu to przygodowa gra o sanitariuszce wracającej z wojny polsko-bolszewickiej. Poza ciekawą historią ma do zaoferowania śliczną, pixel artową grafikę. 

 

Do Boju Wanda! to zręcznościówka opowiadająca historię tytułowej, dzielnej dziewczynki, stawiającej czoła bolszewikom.

https://gameplanet.onet.pl/gry-online/zrecznosciowe/do-boju-wanda/wjy24zh

 

Z kolei Kryptograf 1920 to gra logiczna, w której zajmujemy się szyfrowaniem różnych istotnych informacji.

https://gameplanet.onet.pl/gry/logiczne/kryptograf-1920/6e5eb49

 

Wszystkie gry stworzone w ramach 1920 Jam Bitwa Warszawska zostały udostępnione za darmo. 

Źródło:

https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/aktualnosci/1920-bitwa-warszawska-nietuzinkowe-gry-z-okazji-rocznicy/pplehfh

 

Nauczyciel bibliotekarz:

Kłębczyk M.

Odsłony: 260